يکشنبه 5 اسفند 1397 - 2019 فوريه 24 - 19 جمادي الثاني 1440
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 32363

روحانی تراز انقلاب در سینما تصویر نشده است

علی سرلک شأن روحانی را همسنگ با شأن کعبه دانست و گفت: برای تصویر کردن روحانی در سینما باید مقداری از ذوق و سلیقه هنری استفاده شود و این نیاز به حضور روحانی در عرصه تولید آثاری با این موضوعات دارد و اگر اکنون شاهد نمایش واقعی و در خور شأن روحانیت در سینما نیستیم به دلیل آن است که تاکنون تدبیر خوبی در این زمینه شکل نگرفته است.

دبیر نخستین همایش «روحانی در قاب سینما» با اشاره به اهمیت برگزاری این همایش به منظور تعامل مؤثر میان طبقه روحانیت با سینما گفت: متأسفانه روحانی تراز انقلاب اسلامی تاکنون در سینما تصویر نشده است و این همایش سعی در تحقق این مهم دارد. 

حجت‌الاسلام و‌المسلمین علی سرلک، دبیر نخستین همایش «روحانی در قاب سینما» در نشست مشترک شورای سیاستگذاری این همایش که امروز، شنبه، ۷ اردیبهشت‌ماه، با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: کار بزرگ و سنگینی در حال وقوع است که خوشبختانه دوستان فیلمساز و مسئول به ویژه در بنیاد سینمایی فارابی، کارشناسانه دبیرخانه این همایش را یاری رساندند.

وی گفت: مجموعه این همایش و نشست‌های تخصصی که در آن برگزار خواهد شد به موضوعی بسیار جسورانه و آن هم ورود روحانی به سینما که البته صحبت در مورد آن سوء‌تفاهماتی را نیز به وجود آورد می‌پردازد و سعی در تعامل مؤثر میان این دو حوزه تأثیرگذار اجتماعی دارد.

سرلک گفت: مـتأسفانه تاکنون روحانی تراز انقلاب اسلامی در هیچ یک از فیلم های سینمایی به تصویر کشیده نشده است؛ روحانی که محور همه تحولات در همه عرصه‌های فرهنگی، هنری و سیاسی و حتی در عرصه هشت سال دفاع مقدس بوده است.

سرلک گفت: ته‌نشینی که از شخصیت امام(ره) و مقام معظم رهبری که در کسوت روحانی بوده و هستند در جامعه ته‌نشینی مثبتی نیست و لذا باید اقدامی اجرایی در این زمینه صورت می‌گرفت که خوشبختانه در کمال ناباوری با انتشار فراخوان شاهد ۱۳۰ فیلم بودیم که متقاضی شرکت در جشنواره بودند که هم دانشجویان و هم طلاب آنها را ساخته‌اند.

دبیر همایش روحانی در قاب سینما گفت: این حرکت فرهنگی و هنری چنان تأثیرگذار بود که حتی بسیاری از شخصیت‌های روحانی همچون آیت‌الله مقتدایی خواستار حضور در آن و ایراد سخنرانی بودند چرا که برگزاری این همایش را حرکتی جدی در عرصه ترویج فرهنگ اسلامی و دینی می‌دانستند و این مسئله نشان از این دارد که اگر با رعایت همه اقتضائات و اصول روحانیت وارد این عرصه شود به حق موفق خواهیم بود.

وی شأن روحانی را همسنگ با شأن کعبه دانست و گفت: برای تصویر کردن روحانی در سینما باید مقداری از ذوق و سلیقه هنری استفاده شود و این نیاز به حضور روحانی در عرصه تولید آثاری با این موضوعات دارد و اگر اکنون شاهد نمایش واقعی و در خور شأن روحانیت در سینما نیستیم به دلیل آن است که تاکنون تدبیر خوبی در این زمینه شکل نگرفته است.

دبیر نخستین همایش روحانی در قاب سینما تصریح کرد: از دوره‌های بعدی همایش قصد داریم به حوزه فیلم بلند نیز وارد شویم؛ همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند سینما وسیله‌ای برای بیان حقیقت است، لذا انتظار همدلی بیشتر تولیدکنندگان و فیلمسازان با طبقه روحانیت را داریم تا این تعامل منجر به اثرات مثبت در ساخت فیلم‌های سینمایی شود.

وی گفت: هر چند که نهادهای مختلف انقلابی و دینی در عرصه فیلمسازی فعال هستند اما زیرساخت‌ها و ابزار اصلی این عرصه در دست وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است و این وزارتخانه نیز باید به این مهم توجه مجدانه داشته باشد و از آنجا که قصد داریم دبیرخانه این همایش را به دبیرخانه دائمی تبدیل کنیم لذا به مشارکت بیشتر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در حمایت از این جریان فرهنگ‌ساز دل بسته‌ایم.

این گزارش حاکی است در پایان این نشست که اعضای شورای سیاستگذاری نخستین همایش «روحانی در قاب سینما» همچون جمال شورجه، حسن نجاریان، سیداحمد میرعلایی، جعفر گودرزی، حجت‌الاسلام و المسلمین سجاد کریمان حضور داشتند مقرر شد که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در قالب توافقنامه‌ای حامی مالی و معنوی این همایش باشد.

 

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
دعای فرج