يکشنبه 5 اسفند 1397 - 2019 فوريه 24 - 19 جمادي الثاني 1440
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 49750

تا نگردی آشنا زین پرده رمزی نشنوی

چه کنیم تا اثرات ماه رمضان تا سال بعد حفظ شود؟ این سؤالی نیست که بارها و بارها از خود پرسیده ایم؟ همان حسی نیست که در انتهای هر رمضان دلتنگمان می کند؟ همان بی قراری نیست که فقط در رمضانها آرام می یابد؟ همانی نیست که فطرت قد کشیده مان می خواهد تمام سال در آن غوطه ور باشد؟ می خواهیم این حس خوب رابطه بر قرار کردن با معبود ادامه پیدا کند. عجیب است؟


چه کنیم تا اثرات ماه رمضان تا سال بعد حفظ شود؟ این سؤالی نیست که بارها و بارها از خود پرسیده ایم؟ همان حسی نیست که در انتهای هر رمضان دلتنگمان می کند؟

همان بی قراری نیست که فقط در رمضانها آرام می یابد؟ همانی نیست که فطرت قد کشیده مان می خواهد تمام سال در آن غوطه ور باشد؟ می خواهیم این حس خوب رابطه بر قرار کردن با معبود ادامه پیدا کند. عجیب است؟

می خواهیم تمام سال رمضان باشد و تمام رمضانها شب قدر تا به این بهانه هر روز و هر ساعت از او بهترین تقدیر را بخواهیم مگر غیر از این است ؟

می خواهیم سر بر دامن لطف خداوند داشته باشیم و همواره او را میزبان بدانیم و خود را مهمان عزیز کرده ... وسوسه  انگیز نیست ؟ چه کنیم پس؟

روحانی جوان و خوشفکر حجة السلام و المسلمین علی سرلک مسئول نهاد نمايندگي مقام معظم رهبري دانشگاه هنر نیز برای بیان دلتنگی اش برای ماه مبارک های عمرش گاه  دست به دامان شعر میشود . می خوانید.


جناب آقای سرلک چه کنیم که اثرات خود سازی ماه مبارک رمضان تا رمضانی دیگر برکت یابد؟

یادمان باشد هر کسی هر کاری انجام میدهیم با اثر آن مواجه میشود. حتی نگاهی با لبخند به روی پدر و مادر که دیگر از این آسانتر نیست چه برسد به روزه داری آنهم در روزهای بلند تابستان که واقعا کار سختی است. لبخند زدن به روی یک آدم گرفتار برای اینکه  اندوهش را کم کنید به اعتبار آیه شریفه فَمَن يَعْمَلْ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ خَيْرًا يَرَهُ محاسبه میشود و در این عالم آثاری الی الابد دارد .

کسی هم که روزه می گیرد حتما اثر مُلکی و ملکوتی بی نهایتی دارد البته این به این معنی نیست که همه آثار را می توانیم نشان بدهیم بلکه خیلی از این آثار در یک حقیقتی جاری می شود که ما مقیاس اندازه گیری آن حقیقت را نداریم ولی این قطعی است که تمامی کارهای خوب و بد آثار دارند.

قران می فرماید: "ونكتب ما قدموا وآثارهم" به این معنا که هر آنچه کردند و بعدا فرستادند محاسبه می کنیم. یکی روزه مستحبی و یکی روزه واجب می گیرد و در ملک و ملکوتش اثر می گذارد.

حتی یک نماز دست و پا شکسته بخواند یا یک"یا علی" بگوید یا راه کوچکی برای کسی باز کند اثر دارد مگر می شود روزه اثر نداشته  باشد.چکار باید کرد که  اثرات فردی ماه  رمضان  ماندگار شود ؟ اثرات فردی این ماه  چه هستند؟

خوب اینکه مشخص است و قطعی است که روزه مثل سایر عبادات اثر دارد حال باید پرسید چه کنیم این آثار بیشتر حس شود یا حفظ گردد. سؤال می کنم یک ورزشکار که دوره ای از عمرش را ورزش می کند برای اینکه  آثار ورزش را بر بدن خود حفظ کند باید چکار کند ؟

خوب قطعا باید ورزش را ادامه  بدهد و آن را به یکباره کنار نگذارد. کسی که قران را حفظ کرده است برای اینکه فراموش نکند چه باید بکند ؟ باید با مداومت به قران خواندن ادامه بدهد تا فراموش نکند. یک هنرمند نقاش یا موسیقی دان هم با ممارست و تکرار چیزهایی که یاد گرفته می تواند در کار خود موفق میشود .

چرا می گویند هر سال یک ماه را روزه بگیرید یا هر روز در پنج نوبت نماز بخوانید ؟ در این تکرار ها آثار هویدا و تقویت می شود .چه  باید کرد که  آثار اجتماعی این ماه  در جامعه بماند ؟اثرات اجتماعی این ماه  چیست؟

اینطور نیست که یک کار خوب انجام داده ایم به همان کفایت کنیم و رهایش سازیم.

جامعه هم به همین شکل است آثار یک کار فردی در جامعه نیز تاثیر خود را می گذارد.

یک کار خوب مانند طی کردن چند پله است که اوج گرفته ایم ولی این تمام هدف نیست و نباید در میان راه متوقف شویم بلکه باید تمام سعی خود را بکنیم که با کارهای خوب دیگر و تکرار آنها پله های بیشتری را طی کنیم تا مسیر را طی کنیم.

برای همین است که قران روی مداومت و پایداری تاکید دارد:" ولوانهم استقاموا علی الطریقة اسقینا هم عن قدحا" و آیات فراوانی از این دست داریم که اگر اینها بر مسیری که رفته اند پای فشارند ما از آن آبهای گوارا می نوشیمشان .

در یک جمع بندی کلی باید بگویم خداوند به هر کس که در این ماه بیاد توجه می کند و همه  مهمانانش را ارج می نهد حتی آنان که فقط شب قدر می آیند آنها هم قدمشان بر چشم فرشتگان خداست و خداوند به آنها توجه می کند و از آنها بیشتر کسانی هستند که می آیند و می مانند و می خواهند ادامه بدهند آنها آثار را بیشتر درک می کنند و لذت بیشتری نصیبشان می شود.

در آیات و روایات ،تاکیدات براین دریافت عقلی (آثار روزه داری)به حدی زیاد است که  دیگر جای گفتگو نمی ماند .

منتها همیشه قلب اولیا و انبیاء گرفته و خون است چرا که:

"زین همرهان سست عناصر دلم گرفت

شیر خدا و رستم دستانم آرزوست"

در آرزوی آنهایی اند که می آیند و می مانند با آنها حرفها خواهند زد و دستشان را خواهند گرفت چرا که :

"تا نگردی آشنا زین پرده  رمزی نشنوی

گوش نامحرم نباشد جای پیغام سروش"و حرف آخرتان ؟

انشالله ماه رمضان پر از برکت و امن و صفا و صمیمیت باشد بخصوص برای روزه اولی ها کسانی که باید بدانند و به خود بگویند" که  مژده دهید مژده دهید یار پسندید مرا"و آنها را وارد میدان بندگی کرد.

و به خود بگویند که "به دریایی گرفتارم که موجش عالمی دارد". انشالله عوالم بعدی را خداوند بر اینها خواهد گشود .

چون نورسیده ها صفای خاصی دارند و خدا نکند خانواده ها با دلسوزی نابجا مانع رسیدن فرزندانشان به ضیافت حضرت حق شوند. خانواده ها باید بدانند که خداوند فرزندان آنها را از خودشان بیشتر دوست دارد و رهایشان نمی کند.

 


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
دعای فرج