يکشنبه 5 اسفند 1397 - 2019 فوريه 24 - 19 جمادي الثاني 1440
Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 86202

تفکر و جسارت در پس یک برنامه تلوزیونی

خندوانه بلوغ جسارت واندیشه را دراختصاص یک برنامه به عزیزان افغان ، ازخود نشان داد ...

اززمانی که شوروی سابق برای عمل به وصیت پطر کبیر در دسترسی به آبهای آزاد، کشور نجیب افغانستان را در آتش زیاده خواهی اش ، سوزاند مسئله مهاجرت ساکنان آن سرزمین جدی شد

تشابهات فراوان فرهنگی بخصوص اشتراک در زبان ، عملا ایران را مرکز اصلی حضور مردمان سختکوش آن دیار قرار داد

اما بیان خاطرات تلخ وشیرین این سالها فرصت مفصل دیگری میخواهد

همه این میهمانان افغان که 
هشتمین شب از پنجمین ماه سال، در حالی 187 مین برنامه «خندوانه» از شبکه نسیم پخش می شد ، مهمان این برنامه شدند شاید به اقتضای غربت ، آداب میهمانی را رعایت نکردند وبرخی از ایشان نمک نشناسی کردند (من هم که به اروپا رفته بودم بعضی به هموطنانمان نگاه سخیفی داشتند که خودمان بی تقصیر نبودیم)


همچنان که بعضی از ما میزبانان، ادب میزبانی را رعایت نکردیم ونگاه وبرخورد مودبانه ای نداشتیم

ولی باور کنیم که اشتراکاتمان ودشمنان مشترکمان و همسایگی مان و...ضرورت همدلی وهمنوایی بیشتری را دارد

وخندوانه بلوغ جسارت واندیشه را دراختصاص یک برنامه به این عزیزان ، ازخود نشان داد ...

گزارش مکتوب این برنامه به این شرح است :
«تبسم» آغازین
شروع رسمی این برنامه از «خندوانه» را می توان شروعی متفاوت از سایر قسمت های این برنامه پرطرفدار دانست. جایی که عارف جعفری، خواننده پاپ افغان با ترانهٔ «تبسم» با آهنگ سازی خود و شعری از شاعر توانمند و قدیمی افغانستانی، قنبرعلی تابش، مطلع شادی را برای این ویژه برنامه از خنداونه رقم زد. گفتنی است که آلبوم «آن سوی سمرقند» با حمایت سعید بیابانکی به زودی از این هنرمند افغان روانه بازار می شود.

یادگاری «جناب خان»
اما حضور جناب خان در این قسمت از «خندوانه»، در کنار شیرین زبانی ها و بداهه گویی های نمکین همیشگی، یادگار و خاطره ای تأثرانگیز در همدردی با میهمانان ویژهٔ این برنامه به همراه آورده بود. عصایی که در همان اوایل اشغال خرمشهر، از «عمادخان» دوست و رفیق جناب خان موقع شهادت به یادگار مانده بود. جناب خان با اشاره به این خاطره، یادی هم از هموطنان مهاجر افغان و یادگاری های آنان کرد. شاید این اولین باری بود که بینندگان «خندوانه» بغض جدی جناب خان را می دیدند؛ گرچه، او خیلی زود با روحیهٔ شاد و ترانه های شیرین حاضرین و بینندگان را دوباره با خود همراه کرد.

«پاییز طلایی» در گرمای تابستان
پس از آن، گروه موسیقی «پاییز طلایی»، به رهبری سعید تاجیک، اولین ترانهٔ خود در این برنامه را به صورت زنده اجرا کردند تا نوبت به میهمان ویژه برنامه برسد.

مهمان ویژه: محمد سرور رجایی؛ شاعر و روزنامه نگار افغان
میهمان ویژهٔ این برنامه از «خندوانه»، محمد سرور رجایی، شاعر و روزنامه نگار افغان بود که از زمان اشغال افغانستان به وسیله ارتش اتحاد جماهیر شوروی سابق، در ایران به سر می برد و تاکنون با روزنامه ها و مجلات متعددی در ایران همکاری داشته است.

این شاعر و روزنامه نگار افغانستانی، روحیهٔ شاد و لب خندان افغان ها را دلیل مقاومت و سرزندگی آن ها با وجود سال ها مشقت ناشی از جنگ های خارجی و داخلی دانست و اظهار امیدواری کرد که هرچه زودتر آرامشی با ثبات برای کشور و مردم افغانستان فراهم شود.

یکی از نکات جالب این گفت وگو، نتایج تحقیقات پنج سالهٔ این روزنامه نگار بود که به شهدای افغانستانی شهیدشده در دفاع مقدس و نیز شهدای ایرانی در مقابله با اشغالگران شوری سابق در افعانستان اختصاص داشت. به گفتهٔ وی، نزدیک به سه هزار شهید و جانباز افغان در جنگ تحمیلی به شهادت رسیده اند که برخی از آن ها در همین گلزار شهدای بهشت زهرای تهران به خاک سپرده شده اند. وی در این باره به احمدرضا سعیدی، شهید ایرانی مدفون در شهر کابل افغانستان و همین طور، رجب علی غلامی، شهید افغانستانی مدفون در شهرستان بجستان ایران اشاره کرد که مورد احترام مردم این شهرها هستند.

پیوندهای فرهنگی ایران و افغانستان، نکتهٔ دیگری بود که در این گفت وگو به آن اشاره شد که می تواند بیش از گذشته مورد توجه دو طرف قرار گیرد و زمینهٔ همدلی های بیشتر شود. امروز بیش از سه میلیون نفر مهاجر افغان در ایران حضور دارند که در بخش های مختلف به فعالیت مشغولند.

محمدسرور رجایی همچنین در این برنامه از به قول خودش، «غذای من درآوری اش» گفت. «تخم مرغ و کچالو» که سیب زمینی سرخ کرده است وتخم مرغ. او همچنین در این برنامه شعری را که برای خندوانه سروده بود، خواند. رجایی همچنین از حسرت ماندگار کودکی گمشده خود و سایر کودکان افغان گفت.


پایان بخش برنامه؛ آرزوی شادی و صلح جهان
پس از گفت وگو با میهمان ویژه و تقدیم لوح یادبود برنامه، گروه موسیقی «پاییز طلایی» دومین ترانهٔ خود را اجرا کرد تا به نوعی، آخرین بخش از این قسمت از برنامه «خندوانه» باشد. گرچه، با باز کردن کمربندها و آرزوی شادی برای مردم ایران و افغانستان، ترانهٔ دیگری و البته با تدوینی متفاوت و جذاب برای بینندگان پخش شد. ترانه ای افغانستانی که به رسم برنامهٔ «خندوانه»  با صدای خواننده و همراهی حاضران پایانی به یادماندنی را برای آن رقم زد.
( گزارش مکتوب برنامه از مریم محمدی )
نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :
دعای فرج